fbpx

Usuwanie makijażu permanentnego czy neutralizacja koloru? Czyli jak poradzić sobie z pigmentacją po czasie.

We współczesnych zabiegach upiększających, makijaż permanentny stał się jednym z podstawowych usług każdego salonu beauty. Na rynku dostępne mamy szkolenia oferowane w niemalże każdym mieście, a firmy sprzedające pigmenty i urządzenia do tego typu zabiegu prześcigają się najróżniejszą formą marketingu. Klientki zaczynają spostrzegać różnice pomiędzy technikami wykonania poszczególnych linergistek. Zauważają również, że ich makijaże są przerysowane i nie do końca wyglądają jak te naturalne i subtelne, które kreują celebrytki i blogerki modowe.

Wielokrotnie możemy zaobserwować na forach branżowych zakłopotanie wielu stylistek jak poprawić dany makijaż permanentny, czy nadaje się on do neutralizacji czy najlepiej byłoby go usunąć. Pojawiają się pytania, jakim kolorem zneutralizować dany odcień pozostałego makijażu permanentnego, lub jakie urządzenie lub preparat będzie odpowiednie do usunięcia pigmentu ze skóry.  Dzięki uprzejmości magazynu Kosmetologia Estetyczna z chęcią odpowiem na te nurtujące pytania wielu linergistek.

 

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że klientka, która zgłasza się do naszego salonu obdarza nas ogromnym zaufaniem. Zgłasza się po to, aby podjąć pierwsze kroki w zmianie swojego wizerunku. Zawsze kieruję się zasadą „Po pierwsze nie szkodzić” i tego też uczę moje kursantki. Praktyczna znajomość teorii koloru, wiedza na temat budowy pigmentu, budowy skóry, procesów zachodzących w skórze podczas zabiegu mikropigmentacji a także praktyczne zastosowanie preparatów i urządzeń do usuwania pigmentu ze skóry, są podstawą do wykonywania zabiegów usuwania makijażu permanentnego w salonie beauty. Pamietajmy, że każdy nasz błąd i brak doświadczenia może doprowadzić do pogorszenia jakości skóry i powikłań pozabiegowych oraz skutkować nieestetycznym efektem końcowym, wybierajmy więc szkolenia, preparaty i urządzenia najwyższej jakości, a przede wszystkim bezpieczne.

 

1.Gdzie dokładnie znajduje się pigment w skórze?

Makijaż permanentny dla wielu kobiet kojarzy się nadal ze starą wizją przerysowanych i granatowych brwi, które zaakcentowane są ostrymi krawędziami.

Dla klientek, które nigdy nie miały wykonanego zabiegu makijażu permanentnego i boją się przerysowanego efektu, można zasugerować tzw. stopniowanie koloru. W pierwszej kolejności należy wykonać usługę mikropigmentacji, bardzo delikatnie używając średniej intensywności koloru.  W kolejnym zaś etapie, po upływie ok 6 tygodni, w zależności od rodzaju skóry, istnieje możliwość dopigmentowania, dołożenia koloru, aby uzyskać efekt końcowy bardziej nasycony. Zależne jest to od percepcji danej osoby. Często jednak zdarza się tak, że subtelny efekt po pierwszym spotkaniu jest zadowalający dla obydwóch stron i na drugim spotkaniu wykonujemy tylko dokumentację zabiegową. Kiedy jednak klientka oswoiła się ze swoimi nowymi brwiami i podczas spotkania korekcyjnego chce przyciemnić dany efekt, wykonujemy tzw. dołożenie koloru w jednej lub dwóch warstwach, wykonując te same ruchy i kierunki techniki docelowej. Dotyczy się to każdego obszaru pigmentacji, brwi, oczu jak i ust. Dzięki stopniowaniu koloru, wzbudzamy zaufanie klientki dbając o jej dobro i efekt nieprzerysowania na kilka miesięcy.

 

 

2.Teoria koloru

3.Klasyfikacja i ocena pigmentacji

Klientkę zgłaszającą się do salonu na neutralizację lub usunięcie makijażu permanentnego w pierwszej kolejności musimy sklasyfikować i ocenić co możemy zaproponować i jaki to będzie miało efekt końcowy.

 

Umiejscowienie makijażu:

 

W przypadku kiedy stary makijaż permanentny klientki nie znajduje się w miejscu gdzie powinna znajdować się prawidłowo wykonana pigmentacja np: makijaż permanentny znajduje się poza linią naturalnego wzrostu włosa, jest za wysoko lub za nisko, w przypadku kresek  pigmentacja jest zbyt długa i znacznie wychodzi poza załamanie powieki górnej lub jak dawniej łączyło się kreski górne z kreskami na dolnej powiece, usta natomiast zostały powiększone makijażem permanentnym, takie pigmentacje należy tylko usunąć. Nie powinno się wykonywać neutralizacji koloru i powielać źle zapigmentowanego obszaru.

 

Kształt:

 

Jeśli kształt i forma nie spełnia oczekiwań jest nierówna, niesymetryczna i nie mieści się w granicach prawidłowej pigmentacji, taka stylizacja również powinna zostać usunięta. 

 

Głębokość pigmentacji:

 

W przypadku kiedy pigment zaaplikowany został zbyt głęboko, zdecydowanie poniżej warstwy brodawkowatej skóry, kolor pigmentu przybrał barwę niebiesko-granatową należy usunąć pigment ze skóry przed wykonaniem nowej pigmentacji.

 

Ilość pigmentu:

 

Jeśli w skórę klienta zostało włożone zbyt dużo pigmentu, makijaż jest przerysowany, a w niektórych przypadkach można zauważyć, że jest nawet wypukły należy usunąć stary makijaż permanentny. W takim przypadku cokolwiek nie nałożymy na niego, w procesie gojenia nic nie zostanie z nowego makijażu. Ilość pigmentu jest zbyt duża a skóra nie zaabsorbuje już większej ilości nawet podczas neutralizacji.


 

4.Kamuflaż

Kamuflaż czyli użycie pigmentu zbliżonego do koloru skóry. Pigment kamuflujący zbudowany jest z bieli tytanowej, która ma największą cząsteczkę, sama w skórze rozkładana będzie przez wiele lat, istnieje też duże prawdopodobieństwo, że skóra z taką cząsteczką może nie poradzić sobie w procesie metabolicznym. Po czasie, pigment kamuflujący ulega utlenieniu pod wpływem promieniowania światła UV, przez co zacznie zmieniać kolor na żółtawy. Należy usunąć pigment kamuflujący ze skóry.

 

W przypadku, kiedy stara pigmentacja mieści się w granicach nadania nowej stylizacji, kolor jest wyblakły i lekko transparentny, skóra w miejscu zabiegowym nie jest zniszczona, nie błyszczy się, jest lekko matowa, możemy podjąć się neutralizacji koloru i wykonać nową pigmentację w tym samym miejscu.  

5.Neutralizacja koloru w przypadku „starego” makijażu permanentnego

Korygując kilkuletnie odcienie makijażu permanentnego, posługujemy się wyżej już poznaną teorią koloru, budową pigmentów oraz schematem z koła chromatycznego. 

W przypadku, kiedy klientka jest posiadaczką starego makijażu permanentnego, klasyfikujemy kolor jaki pozostał w skórze klienta, a także oceniamy subton skóry, jej rodzaj, unaczynienie, pH itd. Pamiętajmy, że możemy neutralizować makijaże permanentne tylko w przypadku, kiedy skóra nie jest uszkodzona, zbliznowaciała, a kształt starego PMU mieści się w granicach nowego makijażu. Podkreślam to na każdym etapie, gdyż jeśli podejmiemy się neutralizacji koloru na skórze uszkodzonej starą pigmentacją, nie uzyskamy żadnego efektu pozytywnego.

Odcienie chłodne niebiesko/szare neutralizujemy kolorami przeciwstawnymi w kole chromatycznym. Używamy modyfikatora przeciwstawnego do koloru chłodnego. Czyli pigmentu, który w swoim składzie ma najwięcej pomarańczu.

Odcienie purpurowe/fioletowe – kolorem komlementernym (przeciwstawnym) czyli pigmentem który w swoim składzie ma przewagę żółtego.

Jeśli klientka zgłasza się na zabieg z makijażem permanentnym brwi, który wybarwił się wraz z upływem czasu do koloru podstawowego czerwonego, należy zneutralizować kolorem przeciwstawnym z koła chromatycznego w odcieniu zbliżonym do koloru oliwkowego/zielonego/ziemistego. 

W celu uzyskania pożądanego efektu końcowego, należy dążyć do stworzenia naturalnych kolorów. Dobrze jest poznać swoje pigmenty i umiejętnie je ze sobą łączyć, aby idealnie współgrały z naturalnym odcieniem i rodzajem skóry. Nie bójmy się również poprosić sprzedawcę pigmentów o pomoc w dobraniu odpowiedniego pigmentu do neutralizacji. Każda firma posiada w swojej gamie kolorystycznej tzw. modyfikatory kolorów, warto jest więc uzyskać takie informacje od swojego przedstawiciela.


 

6.Makijaże, które nie klasyfikują się do neutralizacji koloru należy usunąć ze skóry.

Z biegiem czasu część pigmentu zostaje wydalana z organizmu za pomocą procesów fizjologicznych skóry. Część natomiast pozostaje w skórze, otoczony tkanką łączną w celu zabezpieczenia ciała obcego przez organizm.

 

Do odpowiedniego usuwania makijażu permanentnego niezbędna jest podstawowa wiedza na temat teorii koloru oraz budowy pigmentów. Tylko wtedy jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało usuwanie pigmentu, jak długo należy go usuwać, ilość potrzebnych zabiegów oraz jak przygotować klienta na to, jak będzie wyglądał przez cały proces usuwania pigmentu ze skóry. Do usuwania makijażu permanentnego stosujemy urządzenia czyli lasery oraz preparaty tzw. removery pigmentu. Czym one się równią i jak i kiedy je zastosować?